Witam po kolejnym weekendzie, nie wiem jak u was ale podczas ostatnich dni w moim domu przelało się sporo wina. Deszczowa pogoda raczej temu sprzyjała. Podczas gdy kolejne butelki były opróżniane przez bawiących się ludzi, przyszedł mi do głowy pomysł na ten wpis. Dzisiaj dowiemy się jak sommelierzy degustują wino.




Czym jest degustacja?

Przez niektórych degustacja jest uważana za rodzaj sztuki i mimo, że mogłoby się wydawać inaczej jest to sztuka trudna, wymagająca wiedzy ale odpłacająca się niepowtarzalnymi wrażeniami łechtającymi wszystkie nasze zmysły. Degustacja polega na zaangażowaniu zmysłu wzroku, węchu i smaku i ocenie jakości wina, jego barwy, zapachu, i smaku. Dla osób zajmujących się tym profesjonalnie posiadanie wyczulonych zmysłów to tylko część wymogów, równie ważna jest odporność na działanie alkoholu. Poza tym ważna jest znajomość różnych technik degustacyjnych i doświadczenia. Wszystkie z tych cech da się wyćwiczyć w praktyce. Trzeba przyznać, że wyjątkowo przyjemnej.
Na degustację wina składają się trzy etapy. Podczas każdego z nich wina są oceniane za pomocą naszych zmysłów, celem każdego z nich jest ocena jak największej liczby cech danego typu wina

Ocena wizualna

Inaczej zwana oceną sukni wina. Proces degustacji rozpoczyna się tym etapem podczas, którego wzrokowo określamy wygląd wina w butelce jak i w naczyniu do degustacji. Najczęściej podczas degustacji wino przelewa się do karafki aby móc bez przeszkód ocenić jego barwę a jednocześnie umożliwić dekantacja (usunięcie ewentualnego osadu). Aby właściwie ocenić suknię wina należy trzymać kieliszek za nóżkę, przechylić go o 45 stopni i przyglądać się jego barwie na białym tle.

Jakkolwiek pompatycznie taka "degustacja wizualna" by nie wyglądała to może ona dostarczyć doświadczonemu sommelierowi wielu cennych informacji. Sam kolor i klarowność wina pomaga określić szczep z jakiego wino zostało winifikowane, wiek, technikę produkcyjną, oraz czas leżakowania w butelce. Zaskoczeni?

Ocena aromatu wina

Kolejnym etapem, który następuje po ocenie wizualnej wina jest ocena jego bukietu, czyli kolokwialnie mówiąc jego zapachu. Ta część degustacji składa się z 2 podetapów. Pierwszy następuje podczas gdy kieliszek stoi nieruchomo, a drugi odbywa się kiedy wino wprawi się w ruch wirowy w kieliszku. Ten zabieg ma na celu natlenienie wina w celu uwolnienia bogatszych aromatów. Podział na dwa etapy ma na celu porównanie zapachu przed i po wymieszaniu. Podczas tej degustacji zwraca się uwagę na ogólne wrażenia jakie wywołał zapach, intensywność oraz charakter wina. Podczas tego etapu największe znaczenie ma kształt kieliszka. (Jeżeli kiedyś się zastanawialiście jakie to ma właściwie znaczenie to kieliszki zwężające się u wylotu dostarczają bardziej skondensowane zapachy, natomiast z tych szerzej otwartej aromat ulatuje szybciej)  W tym etapie istotna jest umiejętność określenia aromatu już za pierwszym razem ponieważ z każdym kolejnym wdechem nasz zmysł powonienia staje się coraz bardziej nie wrażliwy na zapachy.

Smakowanie wina

Ostatnim i najbardziej istotnym etapem degustacji wina jest poznanie i ocena jego smaku. Polega on na wzięciu sporego łyku wina i rozprowadzenie go tak aby cała jama ustna miała z nim kontakt. Po przełknięciu wciąga się powietrze przez usta, dzięki czemu poznajemy najpełniejszy smak wraz ze wszystkimi jego walorami. Podczas tego etapu określa się przede wszystkim słodycz, lub kwaśność wina, zawartość tanin (związki powodujące lekkie odrętwienie jamy ustnej podczas degustacji. Są zawarte w skórkach i pestkach winogron) jego "ciężar" i zawartość alkoholu. Ten etap kończy się połknięciem wina, lub jego wypluciem do specjalnego pojemnika i powąchaniem już pustego kieliszka. To właśnie dzięki temu można ocenić najdokładniej wszystkie jego wartości. 

Podsumowanie

Jak można się domyśleć po przeczytaniu tej instrukcji degustacja wymaga nie małego doświadczenia i wiedzy na temat win. Dla niektórych jest to coś więcej niż tylko próbowanie alkoholu. Wiele osób zafascynowanych winem kolekcjonuje by uczcić wyjątkowe okazje, zamienia się to w hobby. Dzięki ćwiczeniom nasze zmysły ulegają wyostrzeniu co pozwala jeszcze dokładniej docenić wszystkie walory jakie ukrywa przed nami wino. 

Czy bylibyście zainteresowani wzięciem udziału w degustacji przeprowadzonej przez profesjonalnego sommeliera w naszej restauracji San Marco? ;)


Categories:

2 Responses so far.

  1. Ten komentarz został usunięty przez autora.
  2. Jeżeli chodzi o degustację wina, to zawsze zwracam uwagę na to w czym je podaję. W domu mam zawsze pod ręką np. kieliszki do wina białego oraz czerwonego, które zasadniczo się między sobą różnią. Nie dawno z okazji zbliżającego się Sylwestra, kupiłam też na https://duka.com/pl/jedzenie-i-serwowanie-potraw/naczynia-do-serwowania-napojow/zestawy-szklanek-i-kieliszkow zestaw specjalnych kieliszków do szampana. Nie wyobrażam sobie zabawy sylwestrowej, bez wytrawnego szampana, podanego w odpowiednim szkle :).

Leave a Reply