La pizza della casa: San Marco

Pizza: Gdańska, San Marco
Pizza: Inferno, San Marco
Tak jak zostało Wam obiecane dzisiejszy wpis będzie traktował o PIZZY! Potrawie najbardziej kojarzonej z kuchnią włoską. Po lekturze tego krótkiego wpisu będziecie wiedzieli jak długą drogę przebyła pizza i jak bardzo, w ogólnej świadomości różni się od oryginału.

Czym jest pizza?


Początkowo pizzą nazywano placek z ciasta makaronowego, nasmarowany oliwą, natarty czosnkiem i posypany przyprawami. 
Obecna definicja nieco różni się od tej podstawowej. 
Obecnie za pizzę uważa się płaski placek z ciasta drożdżowego nazywanego "focaccia", posmarowany sosem pomidorowym, posypany tartym serem i innymi, bardzo różnorodnymi dodatkami, pieczony w bardzo gorącym piecu.

Krótka historia pizzy


Pierwsze wzmianki o pizzy pojawiają się w historii starożytnej Grecji. Źródła pisane, w których wspomniano o tej potrawie podają, że pojawiła się ona w starożytnym Rzymie około 500 lat p.n.e. 
Pomidory jako dodatek pojawiły się na pizzy, dopiero w XVII wieku, kiedy zostały przywiezione do Europy i od tamtej pory są nieodłącznym elementem tej potrawy.
Pierwsza pizza we współczesnym rozumieniu została przyrządzona jako królewskie danie w 1889 roku przez niejakiego Raffaele Esposito. Jako pierwsi mieli okazję jej spróbować królowa Włoch Małgorzata Sabaudzka oraz jej goście w Neapolu. Według danych źródłowych to właśnie tam powstała pierwsza Margherita z pomidorami, serem mozzarella i bazylią. Kolory dodatków miały symbolizować barwy narodowe Włoch.

Obecne rodzaje pizzy:


Pizza neapolitańska jest produktem zastrzeżonym przez Komisję Europejską i jest przyrządzana według ściśle określonych zasad: ze specjalnego rodzaju mąki, soli morskiej, sera mozzarella z mleka bawolego, oraz pieczona w piecu opalanym drewnem. Ciasto nie powinno być grubsze niż 3mm. Taka pizza powinna być pieczona przez 60-90 sekund w piecu o temperaturze 485 stopni Celsjusza

Pizza Lazio - o okrągłym kształcie i grubości ciasta 1-2 centymetry wypiekana w piecach elektrycznych. Najbardziej popularna i najczęściej spotykana w restauracjach serwujących pizzę.
Pizza sycylijska - jest to pizza o prostokątnym kształcie, na grubym cieście, z sosem pomidorowym, serem mozzarella i innymi dodatkami

Pizza biancha - Pizza tego rodzaju zamiast sosu pomidorowego cechuje się użyciem sosu białego na bazie mleka lub pesto. W Rzymie takie określenie odnosi się do chleba zapieczonego z oliwą, solą i liśćmi rozmarynu.


Podsumowanie


Pizza jako potrawa zmieniała się na przestrzeni lat, była daniem ludzi biednych, oraz bywała na królewskich dworach. Jej uniwersalność, niepowtarzalny smak, oraz wysokie walory odżywcze zakorzeniły ją w kulinarnych kulturach całego świata, jednak powinniśmy znać jej korzenie i pochodzenie, aby potrafić odróżnić pizzę tradycyjną od takiej z pizzerii na rogu.



Categories:

Leave a Reply